Müzelerden Van Gogh Veri Tabanı

Müzelerden Van Gogh Veri Tabanı

Hollanda’daki müzeler usta ressam Vincent Van Gogh’un işleri hakkında köken bilgisinden teknik detaylara kadar birçok bilgi içeren bir veri tabanı oluşturdu.

Van Gogh Worldwide isimli projede ünlü ressamın binin üzerinde kağıt üzeri iş ve resmi hakkında köken bilgisi, teknik bilgi, arşiv materyalleri gibi birçok bilgiye erişim sağlanacak.

Hollanda’daki müzeler Van Gogh eserleri için bir veri tabanı oluşturdu. “Van Gogh Worldwide” isimli veri tabanı Vincent Van Gogh’un eserlerinin yaklaşık olarak yarısı hakkında bilgi sunuyor.

1000’DEN FAZLA ESER HAKKINDA BİLGİ SUNUYOR

“Van Gogh Worldwide” isimli yeni bir veri tabanı, kullanıcılara, ünlü ressamın 1000’in üzerinde kağıt üzeri iş ve resmi hakkında köken bilgisi, teknik bilgi, arşiv materyalleri gibi birçok bilgiye erişim sağlayacak. Geçtiğimiz hafta başlayan program, Kröller-Müller Müzesi, Van Gogh Müzesi, RKD Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü ile Hollanda Kültürel Miras Ajansı’nın Kültürel Miras Laboratuvarı iş birliğinden doğdu.

HEDEFLERİ DÜNYAYA AÇILMAK

Şu an verilerin arasında Van Gogh’un erken dönem çizim ve resimlerinden açık hava resimlerine kadar uzanan, yaklaşık olarak işlerinin yarısı hakkında bilgi var. Kullanıcılar, bazı eserlerin teknik bilgilerine, restorasyon ve hasar raporlarına erişebilirken; bazı eserlerde de Van Gogh’un ailesi ve arkadaşlarıyla olan diyaloglarından alıntılar yer alıyor.

ARTnews’de yayımlanan Artdog’dan Ece Tektunalı’nın çevirdiği haberde “Van Gogh Worldwide” şimdilik sadece Kröller-Müller Müzesi, Van Gogh Müzesi, Groninger Müzesi, Rijksmuseum ve Rotterdam’daki Boijmans Van Beuningen Müzesi gibi Hollanda’daki kurumlardan eserleri içeriyor. Ancak gelecek planları arasında uluslararası müzelerde yer alan işler hakkındaki bilgileri de veri tabanına eklemek var.