Selanik'te metro inşaatından çıkan arkeolojik hazineler göz kamaştırdı

Selanik'te metro inşaatından çıkan arkeolojik hazineler göz kamaştırdı

Yunanistan'ın Selanik şehrindeki metro inşaatından; pek çok arkeolojik kalıntı çıkarıldı. Arkeologlar, madeni paralardan mücevherlere, mermer heykellerden amforalara, kandillerden parfüm şişelerine kadar 300 bine yakın tarihi eser çıkarırken, 2400 yıllık altın taç ve bilezikler göz kamaştırdı.

Yunanistan’ın Selanik şehrindeki metro inşaatında gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda,  aralarında 2 bin 400 yıllık altın çelenk, bilezik, yüzük, tanrıça Afrodit heykeli gibi olağanüstü eserlerden oluşan arkeolojik bulgular ortaya çıktı.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu müze evin de yer aldığı kentin caddeleri altında devam eden metro inşaatı, geçtimiz yıl bulunan arkeolojik kalıntılar nedeniyle durdurulmuş ve arkeologlar çalışmaya başlamıştı. Arkeologlar metro alanında beklentinlerin çok üstünde arkeolojik eserle karşılaştı. Şimdiye kadar arkeologlar, sikkelerden mücevherlere, mermer heykellere, amforalara, kandillere ve parfüm şişelerine kadar 300.000’den fazla eser ortaya çıkardı.

Söz konusu arkeolojik eserlerin çoğu; Bizans İmparatorluğu için İstanbul'dan (Konstantinopolis() sonra en önemli kent olan Selanik'in ticaret merkezinde bulundu.

Arkeologlar, metro şebekesi alanından; mezarların villaların, dükkanların, atölyelerin ve erken dönem bir Hıristiyan kilisesinin kalıntılarının yanı sıra, MS 6. yüzyılda inşa edilmiş, Selanik’in merkezinden geçen taş döşeli Roma Yolu (Decumanus Maximus) keşfettiler.

Metrodan çıkarılan eserler arasınd, Syntrivani İstasyonunu yakınlarında keşfedilen MÖ 4. yüzyılın sonlarına tarihlenen bir mezardan çıkan zarif altın taç büyük ilgi çekerken, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in çeşitli heykelleri bulundu. alanda Afrodit’in Eros’un önünde bir koltukta uzanırken betimlendiği mozaik de özel önem taşıyan arkeolojik buluntular arasında gösterildi.

Attiko Metro şirketinin başkanı Yannis Mylopoulos, “Arkeoloji kazıları, Yunanistan’da son yıllarda gerçekleştirilen en büyük arkeolojik projesi. Bulguların kalitesi ve sayısı gerçekten etkileyici. Selanik ve Makedonya tarihinin sürekliliğini ortaya koyuyor.” açıklamasında bulundu.

 

Selanik’teki eski eserler bölümü başkanı Dr. Polyxeni Adam-Veleni, “Şehir merkezinde Afrodit’i tasvir eden çok sayıda heykel bulunurken, Acheiropoietos Kilisesi (MS 5.yüzyıl Bizans kilisesi) etrafındaki alanda da birçok Afrodit heykeli ortaya çıktı. MS 4. yüzyıldan kalma Afrodit heykellerinin bulunmuş olması, Selanik’in Geç Antik çağa kadar pagan inancının güçlü kalelerinden olduğunu gösteriyor.” diyor.

Selanik MÖ 4. yüzyılda kurulmuş ve Roma İmparatorluğu ve daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun önemli bir ticaret ve askeri merkezi haline gelmişti. 14. yüzyılda 100.000’den fazla nüfusu ile Ortaçağ’da da güçlü bir şehir olarak kaldı.

Trafik sıkışıklığını azaltmak ve şehirdeki hava kirliliğini azaltmak için tasarlanan yeni metro sistemi üzerinde çalışmalara 2006 yılında başlandı. 2012 yılında 18 istasyonun şebekesinin bitmiş olması gerekiyordu, ancak birçok arkeolojik kalıntının keşfi ile ilerleme durdu. Şimdi metronun önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi bekleniyor.

100 metre uzunluğundaki taş döşeli yol (Decumanus Maximus) yerinde kalacak ve ağın istasyonlarından biri olan Eleftherios Venizelos’a dahil edilecek.

Prof Mylopoulos, “İnsanlar metro istasyonuna girip çıkarken bu yolu görebilecekler ve hatta isterlerse aşağı inip yürüyebilecekler.” diyor.