Balear adalarındaki Müslüman mezarlığı en az 300 yıl kullanılmış

Balear adalarındaki Müslüman mezarlığı en az 300 yıl kullanılmış

İspanya'nın Balear adalarındaki İslam mezarlığında gerçekleşen arkeoloji kazılarında bugüne dek 63 mezar açıldı. Arkeologlar en az 50 mezar daha olduğuna inanıyorlar. Karbon-14 testleri mezarlığın 8. yy sonu ile 11. yy başlarında kullanıldığını gösterirken, etnik kimlik tespiti için DNA analizleri bekleniyor.

 

İspanya'ya bağlı Balear Adaları Özerk Topluluğu'nda yer alan Mayorka adasının Pobla kasabasında 2017 yılı Aralık ayında inşaat çalışmaları sırasında keşfedilen mezarlıkta arkeoloji kazıları sürüyor.

Arkeolog ekibi Balear Adaları'nda keşfedilen mezarlığın Müslümanlara ait olduğunu ve İspanya'nın en büyük İslam Mezarları arasında yer aldığını belirtiyorlar. Mezarların tipolojisi, mezarlardan herhangi bir eşya ve seramik parçası çıkmaması, alanın İslami nekropol olduğunu kanıtlıyor.

 UltimaHora Noticias gazetesinin haberine göre; arkeoloji kazılarında bugüne dek toplam 63 mezar kazılırken, alanda elli civarında mezar daha bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırmacılar arkeolojik alanın kazılmayan kısımlarının hala sağlam mezarlar içerdiğine inanıyorlar.

Kazılan mezarlardan % 49'u erkeklere, yüzde % 33'ü ise erkeklere ait çıktı. Mezarlardan çıkan iskeletlerin % 18'inin cinsiyeti ise henüz belirlenemedi.  İskeletlerin yüzde 53'ü yetişkin insanlara aitken, % 47'si 20 yaşın altındakilere ait çıktı.

Mezarlardan çıkan iskeletlerden şu ana dek yedisine Karbon-14 testi yapıldı. Buna göre mezarlık 8. yüzyılın sonu ile 11. yüzyılın başları arasında kullanılmış görünüyor.

İskelet kalıntıları üzerinde konjenital deformiteler, vertebral patolojiler, muhtemelen tekrarlayan çalışmaların sonucunun yanı sıra osteoartrit gibi hastalıklardan kaynaklanan kırıklar da dahil olmak üzere çeşitli patolojik verilere de ulaşıldı.

Mezarların Müslümanlara ait olduğu ve ne zaman yaşadıkları tespit edilirken etnik kimlikleri konusunda henüz bir ipucu elde edilemedi.

Grubun etnik kökenini belirlemek için DNA analizleri bekleniyor.

Öte yandan kalan mezarlardan çıkacak kalıntıların,  mezardakilerin kim olduklarını, nereden geldiklerini ve ne kadar süre adada yaşadıklarını belirleyecek bilgiler içermesi umuluyor.