UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki kaçak yapı Sagrada Familia'ya ceza

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki kaçak yapı Sagrada Familia'ya ceza

İspanya'nın en ünlü turistik mekanları arasında yer alan, inşaatı tamamlanamamış 130 yıllık Sagrada Familia kilisesi, imar izni alabilmek için Barcelona Belediyesi'ne yaklaşık 35 milyon euro ceza ödeyecek. Bazilika inşaatının 2026 yılında ünlü mimar Antoni Gaudi'nin ölümünün 100. yılında tamamlanması planlanıyor.

La Sagrada Familia, İspanya'nın Barselona şehrinde modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir.

İnşaatı 130 yıldan uzun süredir devam eden Barcelona'daki Sagrada Familia kilisesi, imar izni olmadığı gerekçesiyle Barcelona Belediyesi'ne yaklaşık 35 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, kilise ile varılan anlaşmanın "tarihi" olduğunu belirtti.

Katalan mimar Antoni Gaudi'nin tasarımı olan kilisenin inşasına 1882'de başlanmıştı.

Kilise UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde.

Kilise cezayı 10 yıla yayarak ödeyecek ve para, kiliseye erişimi kolaylaştıracak toplu ulaşım projeleri ile kilise çevresindeki mahalleler yararına kullanılacak.

Karşılığında kiliseye imar izninin gelecek yıl başında verilmesi bekleniyor.

Sagrada Familia bazilikasını yılda ortalama 4,5 milyon kişi ziyaret ediyor. Kiliseyi görmek için bölgeye giden turist sayısının ise yaklaşık 20 milyon oldğu tahmin ediliyor.

Ana yapının inşaatının, 2026 yılında, Gaudi'nin ölümünün 100. yıl dönümünde tamamlanması planlanıyor.

Kiliseye giriş ücreti 30 yaş üstü için 15 euro. Kuleye çıkmak isteyenler ekstra ücret de ödüyor.