Sahte ve taklit sikkeleri tespit için özel tanıma teknolojisi geliştirildi

Sahte ve taklit sikkeleri tespit için özel tanıma teknolojisi geliştirildi

Fraunhofer Enstitüsü'nün geliştirdiği Sikke Analizi ve Tanıma için Optik Sistemi, Avrupa'da nümismatikte devrim yaratacak özellikler içeriyor. Paralar için yüz tanıma sistemi denilen teknoloji ile müzeler artık sergilere emanet verdikleri sikkelerin ve benzer arkeolojik eserlerin geri döndüğünde sahte olup olmadığını kolaylıkla anlayabilecek.

Sahte mi, orijinal mi? Eğitimli bir göze sahip uzmanlar bile, tarihi paralar söz konusu olduğunda bu soruyu cevaplamakta zorlanıyorlar. Sikke alanıda sahtekarlık o kadar üst boyutlarda ki müzelere getirilen sikkelerin sahte olduğu çoğu zaman ancak hayli masraflı şekilde arkeometri yöntemleri ile saptanabiliyor. Özellikle müzeler, sergi için ödünç verdikleri sikkelerin aslının mı yoksa sahtesinin mi geri döndüğüne emin olamıyor.

Müzeler, sergilere ödünç verdikleri sikkeler ve benzer arkeolojik eserlerin aslının geriye döndüğüne kolaylıkla ve masrafsızca nasıl emin olabilir, sorusuna kafa yoran Saksonya-Anhalt Eyalet Mirası Yönetimi ve Arkeoloji Ofisi personeli üyeleri de cevap bulmakta hayli zorlandı. Çünkü sadece küçük ayrıntılarda birbirinden farklılık gösteren sayısız tarihi sikke, Alman Devlet müzelerinde saklanıyordu ve resimlerden farklı olarak, bu arkeolojik eserler etiketlenemiyor, işaretlenemiyor, barkodlanamıyordu.

Ancak uzun süren fikir fırtınaları sonucu Saksonya-Anhalt Eyalet Mirası Yönetimi ve Arkeoloji Ofisi Fraunhofer Fabrika İşletmesi ve Otomasyon Enstitüsü IFF'deki Araştırmacılarla kafa kafaya vererek bir tarayıcı ve analiz yazılımı geliştirmeyi başardılar.

Madeni paraların minimal görsel özelliklerini dijital olarak yakalayan ve birkaç saniye içinde bunları tam olarak tanımlayan tarama sistemi, gerçek ve sahte sikkelerin tespitlerini tanımlamak ve tanımak için kullanılabilirdi.

Arkeolojik Buluntular İçin Dijital Parmak İzi oluşturuluyor

 

Avrupa'nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu Fraunhofer Enstitüsü'nden (Fraunhofer Gesellschaft) yapılan açıklamaya göre;  Fraunhofer IFF’den araştırma bilimci Christian Teutsch, Miras Yönetimi ve Arkeoloji Devlet Dairesi ile konu hakkında fikir fırtınası yaparken çözümü nasıl bulduklarını şöyle anlatıyor: “Dışişleri Bakanlığı, nümismatik koleksiyonunun tamamını dijitalleştirmeyi amaçlıyordu. Bu hedeften yola çıkarak, tıpkı insanların yüzlerinin tanımlanmasına benzer şekilde paraların da tanınabileceği düşündük. Bu sayede her sikke için dijital bir parmak izi yaratabileceğimizi düşündük. Dijital parmak izi barkod gibi kullanılabilirdi. O aşamadan sonra projelde görse veri toplamaya başladık ve yazılım analiz sistemi tasarladık"

Sahteciliği Tespit Etmeyi Kolaylaştırıyor

Kısa adı O.S.C.A.R olan Sikke Analizi ve Tanıma için Optik Sistemi (Optical System for Coin Analysis and Recognition) için geliştirilen yeni tarayıcı; madeni paraların sadece görsel özelliklerini taramakla kalmıyor, aynı zamanda her nesneyi benzersiz kılan, sadece ona özel çizik, kırpılma izi, konturlar, kenarlar, oyuklanma ve takma gibi en küçük aşınma belirtilerini de saptıyor. Bu, aynı türden birçok bozuk parayı tanımlayabilmek için vazgeçilmez bir özellik.

Projenin Ölçüm ve Test Teknolojisi İş Birimi mühendislerine göre; "Bir sikke ya da jeton ikinci kez tarandığında değişiklikler en ince ayrıntısına kadar tespit edilebilir. Bu da ödünç verilen madeni paraların gerçekten iade edilip edilmediğini, aşıma meydana gelip gelmediğini tespit etmeyi sağlıyor. Paranın sahte olması halinde farklar daha kolay anlaşılıyor.

Dijitalleştirilmiş Paralarda Değişken Işık Kaynağı Ayarı

 

Tarayıcı, kameralardan farklı olarak; yüksek hassasiyetli çözünürlük ve büyütmeye izin veren özellikleri ile paraları aydınlatan ışığı ayırt edip, bir kaç farklı açıdan verilen ışıkla da sağlama yapabiliyor. Paranın her özelliği hiçbir parlama veya yansıma olmadan vurgulanıyor. Işık kaynakları monitörde sanal olarak döndürülebilir ve istenildiği gibi bir madeni para yüzeyi üzerinde hareket ettirilebiliyor. Bu özellikler, nümismatistler için büyük faydalar ve kolaylıklar sağlıyor. Günümüzde sadece bir kaç ince ayrıntyla sınırlı, ayırt etme ölçümleri, çok daha fazla alternatfile, çok daha hızlı ve daha hassas şekilde yapılabilecek.

Dijitalleştirme prosedürü ise oldukça basit:  Her bir bozuk paraya ait özel ayarlanır hazne ayarlandıktan sonra, bozuk paralar tarayıcının altına tek tek yerleştirilir. Bir düğmeye basmak, cihazı çalıştırmak için yeterlidir. Özel olarak geliştirilmiş bir optik analiz sistemi, tarihi eserlerin renk ve yüzey özelliklerini yeniden yapılandırıyor. Tarayıcı, bozuk para başına 1000'den fazla görsel özelliği yakalıyor. Kaydedilen görüntüler ölçüm verileri olarak yorumlanıyor. Referans örnekleri ve renk tabloları, her görüntünün standartlaştırılmasını ve renk alanının karşılaştırılabilir olmasını sağlıyor. Bu, imaj verilerinin farklı kurumlar arasında karşılaştırılabilmesine imkan tanıyor Bir sonraki adımda, tüm ölçüm verileri, dijital parmak izini hesaplamak için verileri kullanan analiz yazılımına aktarılıyor.

Teutsch, "Yazılım, madeni paraları veritabanını kullanarak karşılaştırır, yani imzalarını arar. Bunları daha önceden tanımlamanın bir yolu yoktu. Artık devletlerin kültürel miras ajansları ve müzeleri, madeni para bulmayı halka da erişilebilir kılabilir. Dahası, tüm devletlerin para veritabanları kontrol edilebilir. Ulusal KENOM madeni para veritabanı ile işbirliğini de yeni bir seviyeye taşınıyor. Nümismatistler, farklı paralar arasında korelasyon oluşturmak için dijital verileri kullanabilirler ya da konumlarını ve dolayısıyla tarihsel kullanım bağlamlarını bulabilirler" diyor.

Paralar için yüz tanıma

Madeni Para Analizi ve Tanıma için Optik Sistem için kısa olan yeni tarayıcı O.S.C.A.R, yalnızca madeni paraların görsel özelliklerini taramakla kalmıyor, aynı zamanda bir nesneyi benzersiz kılan çizik, kırpma, konturlar, kenarlar, oyuklanma ve takma gibi en küçük aşınma belirtilerini tarıyor. Bu, aynı türden birçok bozuk parayı tanımlayabilmek için çok büyük imkan.

10.000 Para şimdiden dijitalleşitirildi

Yeni tarama sistemi, hayli zahmetli iş olan nümismatik koleksiyonunu dijitel aktarmayı büyük ölçüde kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Paraları otomatik olarak dijitalleştirme ve belgelemeyi mümkün kılıyor. Proje ortakları halihazırda 10.000 bozuk para taradı ve dijital havuza aktardı. Yakında 20.000 numunenin tamamı koleksiyona eklenecek.

Nümismatistlerin geliştirilen sistemin prototipindençok etkilendiğini belirten Christian Teutsch, “Yeni tarama sistemi, Avrupa'da nümismatikte devrim yaratacak” diyor Teutsch, özetliyor. Bu konuda harika olan şey, uygulamanın resimleri de potansiyel olarak analiz edebilmesidir, çünkü sistem fırça darbelerini de yakalar. Boyalar dövülebilir, ancak tam fırçalama yapılamaz. “Çözümümüzle birlikte herhangi bir Van Gogh tespit ediyoruz, garantili. Bir sahtecilik, fırça kıllarının neden olduğu boya ve sırt uygulamalarının detaylarındaki tutarsızlıklar nedeniyle hemen tespit edilebilir.