Kemik analizlerine göre Alâeddin Keykubat zehirlenmiş

Kemik analizlerine göre  Alâeddin Keykubat zehirlenmiş

Murat Bardakçı'nın yazısında aktardığı bilgilere göre; 1237’de Kayseri’de zehirlenerek öldürüldüğü rivayet edilen Alanya Fatihi Anadolu Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’ın kemiklerinde yapılan analizlerde zehirlenme tespit edildi.

Yaklaşık 70 yıl önce Konya’daki türbeleri sözde restore edilirken, Anadolu Selçuklu Devleti'nin sekiz hükümdarıyla bazı şehzadelerinin kemikleri mezarlarından özensizce çıkarılmış, kötü muhafa edilmiş hatta bazı rivayetlere göre köpeklere dahi kaptırılmıştı!

Sultan Birinci Mesud (1116-1156), İkinci Kılıçarslan (1155-1192), İkinci Rükneddin Süleyman (1196), Birinci Gıyaseddin Keyhüsrev (1192-1211), Birinci Alâeddin Keykubat (1220-1237), İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev (1237-1246), Dördüncü Rükneddin Kılıçarslan (1262-1266), Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev (1266-1284)'ın da aralarında olduğu sultan ve şehzadelere ait kemikler, DNA analizleri ile birbirlerinden ayrıldı ve hükümdarlar sekiz asır sonra tekrar kefenlendiler.

Kemikler birbirlerinden ayrılmaları için DNA analizine gönderildi

 

Bardakçı, Selçuklu Sultanları ile alâkalı hadisenin son aşamasını dünkü yazısında böyle paylaştı: "Vakıflar Genel Müdürlüğü, Alâeddin Tepesi’nde birkaç ay önce ciddî bir restorasyon başlattı. Selçuklu Sultanları’nın türbeleri de baştan aşağı elden geçirileceği için mezar odasında tabutlara gelişigüzel şekilde atılmış olan kemiklerin tamamı yeniden alındı ama bu defa çuvallara konmadı, gayet doğru bir karar verildi, birbirlerinden ayrılmaları için DNA analizine gönderildiler. Analizlerin neticesinde sekiz Selçuklu Sultanı ile aynı türbede yatan şehzadelerin kemikleri tek tek belirlendi ama çok büyük bir ayıbımız daha ortaya çıktı: Hükümdarların kemiklerinin arasında birkaç köpek kemiği bulundu! Sonra, aynı iskeletin parçası olan kemikler ayrı ayrı kefenlenip sandukalara seksen küsur sene aradan sonra bu defa düzgün şekilde yerleştirildiler…

Alâeddin Keykubat’ın zehirlendiği anlaşıldı

 

 DNA analizlerinden üstelik bazı tarihî bilgileri doğrulayan başka neticeler de elde edildi, meselâ hayata 1237’de Kayseri’de zehirlenerek veda ettiği söylenen Alâeddin Keykubat’ın kemiklerinde hakikaten zehir bulundu!

Selçuklu Sultanları’nın Alâeddin Tepesi’nde bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restore ettirmeye başladığı türbeleri. Zeminin altındaki kubbeli bodrumun restorasyonu tamamlandı, kefenlenip sandulakara konan kemikler defnedilmeyi bekliyorlar!