Pera Müzesi Konuşma – Victoria ve Albert Müzesi’nden Beth McKillop ile Dünden Bugüne Çin Mürekkep Sanatı

Pera Müzesi Konuşma – Victoria ve Albert Müzesi’nden Beth McKillop ile Dünden Bugüne Çin Mürekkep Sanatı

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar”sergisi kapsamında akademisyen ve küratör Beth McKillop, “Çin’de Mürekkep” başlıklı bir konuşma gerçekleştiriyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen etkinlikte McKillop, Çin sanatında mürekkebin fiziksel özelliklerini inceleyecek, yapım ve kullanım biçimleri üzerine düşünceler sunacak.

Pera Müzesi, Çin güncel sanatından bir kesiti izleyiciyle buluşturan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi kapsamında düzenlediği konuşma etkinliklerine bir yenisini ekliyor. Bu kez Victoria ve Albert Müzesi’nden araştırmacı, akademisyen ve küratör Beth McKillop’u ağırlayacak olan konuşma programı, Çin mürekkep sanatına odaklanıyor. Konuşmasında, Çin’de geçmişten bu yana farklı zamanlarda üretilmiş mürekkeplerin fiziksel özelliklerini inceleyecek olan Beth McKillop, günümüze ulaşmış bazı çarpıcı mürekkep bloğu örneklerine ve onları çevreleyen hikâyeler ile anekdotlara bakarak, sergide yer alan 21. yüzyıl sanatçılarının yapıtlarına dair tarihsel bir bağlam sunacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda, 26 Nisan 2019 Cuma günü saat 18.30’da başlayan etkinlik, ücretsiz izlenebilecek.

Beth McKillop Kimdir?
Kariyerine British Library’de Çin ve Kore Koleksiyonları Küratörü olarak başlayan Beth McKillop, 2004’te Victoria ve Albert Müzesi Asya Departmanı’nın Koleksiyon Sorumlusu oldu; ardından koleksiyonların ve müzenin Direktör Yardımcısı pozisyonunda çalıştı. 2016’dan bu yana Victoria ve Albert Müzesi Kıdemli Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor ve Londra Üniversitesi Oryantal ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda (SOAS) ders veriyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizce’dir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.