Hilar Mağaralarında sıradışı sergi: Neolitik Çağın Işıkları

Hilar Mağaralarında sıradışı sergi: Neolitik Çağın Işıkları
Hilar Mağaralarında sıradışı sergi: Neolitik Çağın Işıkları

Diyarbakır Ergani ilçe merkezi sınırları içerisinde Sesverenpınar köyünde bulunan Hilar mağaraları Neolitik Çağın Işıkları sergisine ev sahipliği yapıyor.

"NEOLİTİK ÇAĞIN IŞIKLARI"
HİLAR MAĞARASI ENSTALASYON SERGİSİ

Geçmişi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanan Diyarbakır Ergani ilçe merkezi sınırları içerisinde Sesverenpınar köyünde bulunan Hilar mağaraları göçebe yaşam kültürünün yerine yerleşik yaşama geçildiğini de gösteren mekanlardan biri.

Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinde binlerce yıldan bu yana da çeşitli medeniyetlerce kullanılan Hilar Mağaraları İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden Necmi Karkın'ın Neolitik Çağın Işıkları sergisine ev sahipliği yapıyor.  

Serginin konsepti içerisinde Kalkolitik ve Neolitik dönemde görülen kargı kamışından yapılmış yuvarlak ev barınak tipi modellerinden esinlenerek yapılan çalışmaları sergilenmektir.

Sergi izleyiciyi hem göçebe yaşam hem de yerleşik yaşama geçişin mimari unsurlarıyla tarihsel ve ruhsal bir yolculuğa çıkartmaktır.

Kamıştan üretilmiş barınakların içerisine yerleştirilen ışık ise insanın arketipal alanında canlandırdığı yansımayı göstermektedir. Çünkü ışık, her çağın insanının fiziksel ve ruhsal çalışmalarında kullandığı bir öğedir. Bu yüzden çalışmaların içerisinde görsel etki yaratma açısından yapay ışık kullanılmıştır.

Enstalasyon (yerleştirme) tarzında mağaranın dışına Klasik Arkeolog olan Ece Dilan Bozkurt’un yerleştirmesini yaptığı sergi, in situ (yerinde) tarihsel kültür süreçleri yansıtması biçiminde olması konseptine dayalıdır. Çalışma sayısı 15 adet olup boyutları 40x120cm olarak belirlenmiştir.

Bu çalışmalar günümüzün tüketim anlayışına da bağlı olarak ev ofis gibi mekanlarda kullanılabilir bir özelliğe sahiptir.