Zeytinburnu Mozaik Müzesi 17 Ekim'de kapılarını ziyaretçilere açıyor

Zeytinburnu Mozaik Müzesi 17 Ekim'de kapılarını ziyaretçilere açıyor

İstanbul'da Sur dışının en önemli arkeolojik keşfinin gerçekleştirdiği alan Mozaik Müzesi'ne dönüştürüldü. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy'un ilgisi ve gayretleri ile arkeoloji kazılarının gerçekleştirildiği alanda kurulan Zeytinburnu Mozaik Müzesi, 17 Ekim’de TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un da katılacağı Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi ile birlikte açılacak.

Kazlıçeşme Sanat Galerisi 17 Ekim'de 3 önemli açılış törenine ev sahipliği yaparken İstanbul yeni bir müzeye daha kavuşacak. Açılışı gerçekleştirilecek Zeytinburnu Mozaik Müzesi, butik bir müze kimliği taşımasına rağmen gerek iç tasarımı, gerekse sunum stili ile benzerlerinden daha ilginç özellikler taşıyor. 

Son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle İstanbul’un kültür envanterine ciddi katkılarda bulunan Zeytinburnu Belediyesi, eski binası onarılırken keşfedilen arkeolojik bulguları önem ve kıymetini farkederek imza attığı müze ile kültürel mirasa duyarlılığını da kanıtlamış oluyor. Sur dışının en önemli arkeolojik keşfini zamanında fark ederek mozaik kalıntıları ile ilk andan itibaren ilgisini eksik etmeyen  Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, müzenin hayata geçirilmesinin şüphesiz en önemli aktörü. Müzenin hayata geçirilmesi yoğun emek veren isimlerden biri de hiç şüphesiz ünlü restoratör mimar Olcay Aydemir. Müzenin açılışından sonra yoğun ilgi görmesi bekleniyor. 

Zeytinburnu Mozaik Müzesi'ni TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un açması bekleniyor