Prof. Dr. Nur Çetin Kimdir?

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Tarih Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 1998 yılında aynı üniversitede yüksek lisans programını tamamladı.

2003 yılında Kazakistan Milli Bilimler Akademisi Tarih ve Etnoloji Enstitüsü’nde “Kazakistan ve Türkiye Arasında Eğitim, Bilim ve Kültürel İlişkiler” konulu tezi ile doktorasını aldı. 2006 yılında doçentliğini aldı. 1995-2015 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde görev yapan Çetin, Bölüm Başkanı, Fakülte Dekanlığı, Rektör Danışmanlığı, Mütevelli Heyet Başkanlığı’nda Rektörlük Temsilcisi gibi görevlerde bulundu.

2019 yılından itibaren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Nur Çetin’in Türkçe, Rusça, İngilizce ve Kazakça yayınlanan 50 civarında çalışması bulunmaktadır. Araştırma alanları, Türkiye-Türk Dünyası İlişkileri, Genel Türk Tarihi, Avrasya Araştırmaları, Türk Dünyası Kültürel ve Bilim İlişkileri, Rus Dış Politikası.

2016 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın, Kazakistan Cumhuriyeti yükseköğretimine katkılarından dolayı “Yılın Üstün Başarılı Bilim Adamı” Madalyası ile ödüllendirilmiştir.