İngiltere'de Orta Çağ’dan kalma ejderhalı deri parçası bulundu

İngiltere'de Orta Çağ’dan kalma ejderhalı deri parçası bulundu

York Arkeoloji Vakfı proje görevlisi Toby Kendall, İnanılmaz derecede iyi korunmuş ve fevkalade dekore edilmiş deri parçası, 100 yıl önce lağımlar ilk kez kurulduğunda suya gömülmüş olmalı" diyor.

İngiltere'nin North Yorkshire kontluğunun York kentindeki mühendisler, Orta Çağ’a ait olduğu düşünülen ejderha süslemeli deri parçası ortaya çıkardı. Oldukça iyi korunmuş durumdaki deri parçası  ejderha ya da bir tür efsanevi canavar betimlemesine sahip.

Kanatlı, boynuzlu ve kuyruklu mitolojik bir ejderja resmi ile süslenmiş deri parçası, Kuzey Yorkshire’daki Hambleton semtinde yer alan Aldwark köyünde, elektrik dağıtım şirketinin York’un elektrik ağına yapılan 300.000 pound’luk yatırımının bir parçası olarak keşfedildi.

Northern Powergrid adlı şirketin Kuzey Yorkshire bölgesi genel müdürü Mike Hammond, “Şehrin geleceğine yatırım yaparken York’un geçmişini bulmak gerçekten heyecan verici.” diyor.

“Elektrik şebekesinin güvenilirliğini ve esnekliğini artıran ilk çalışma şeması Aldwark, Goodramgate ve Deangate’deki yüksek voltaj kablosunu değiştirmek için yaptığımız işin bir parçası olarak York Arkeoloji Vakfı ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Ancak bu kadar ilginç bir şey bulmayı beklemiyorduk.”

Deri parçası üzerindeki ejderha betimi, Ejderhamı Nasıl Eğitirim animasyon filmindeki Toothless isimli ejderhaya benziyor.

“Deri parçasının restorasyonunu ve korunmasını sağlamak için York Arkeoloji Vakfı ile birlikte çalışıyoruz. Bu deri parçası Ortaçağ ejderha tasarımıyla Game of Thrones dizisinden çıkmış gibi görünüyor.”

York Arkeoloji Vakfı’ndan proje görevlisi Toby Kendall, “Northern Powergrid’den gelen ekip ve kazıları tamamlayan müteahhitler ile zamanında iletişim içinde olmak, işleri gecikme olmadan arkeolojik olarak izlememize ve kaydetmemize olanak sağladı.”

“İnanılmaz derecede iyi korunmuş ve fevkalade dekore edilmiş deri parçası, 100 yıl önce lağımlar ilk kez kurulduğunda suya gömülmüş. Deri parçasının bulunması, devam eden çalışmaları gözlemlemenin değerini gösteriyor" diyor